ZUMBA

Zumba, dünya çapında oldukça yaygın olarak kullanılan Dans Fitness Egzersizi programlarından biridir. Dansçı ve koreograf olan Beto Perez tarafından, 1990 yılında, Kolombiya’da muhteşem bir başarı öyküsüyle beraber ortaya çıkan Zumba, şimdilerde ise birçokları için vazgeçilmez bir aşka dönüşmüştür.

Bir gün, Beto Perez verdiği aerobik derslerinde kullandığı müzikleri yanına almayı unutur ve aklına hemen pratik bir fikir gelir, o gün her zamanki rutin aerobik dersini vermek yerine arabasında hali hazırda olan geleneksel Salsa Merengue müziklerini kullanarak tamamen doğaçlama bir ders verir.

Perez’in bu ilginç dersi sınıftaki katılımcıların büyük ilgisini toplar. Öğrencilerinden aldığı pozitif enerji ile beraber, Perez bu tarzı diğer salonlara da tanıtmak ister, fakat her başarı öyküsünün başlangıcı gibi bu seferde işler beklendiği gibi gitmez. Yine de Perez bu yeni dansından oldukça umutludur ve vazgeçmez. Maddi sıkıntılarıyla beraber Kolombiya’da yavaş yavaş başarı yakalayan Perez, yerel Lambada yarışmasını kazanması ile beraber Cali’nin en iyi dans akademilerinden birine kabul edilir. Buradan sonra Amerika’da kariyerini devam ettirirken bir diğer yandan da kendine has dansını yerel salonlara tanıttırır.

Perez’in arkadaşları Albert Perlman ve Alberto Aghion ile beraber Zumba Fitness şirketini kurması ile beraber Zumba hareketi global bir etki yaratmaya başlar. Şimdilerde ise eğlenceli müzikleri ve rengarenk kıyafetleriyle tüm dünyayı sarılmış olan Zumba, her sene inanılmaz partileri eşliğinde sevenleriyle birlikte unutulmaz anlara imza atmakta.

Zumba, eğlenceli bir şekilde spor yapmayı, bütün kas gruplarını tek bir seansta çalıştırmayı ve kordiyovasküler kapasitenizi arttırmayı sağlayan egzersiz programıdır. Zumba derslerinin bir seansında 600 ile 1000 kalori yakabilirsiniz, bu sebeple özellikle kilo vermek isteyenler için Zumba yapmak birebirdir.

 

Neden Zumba?

  • Stresten uzaklaştırır! Müziğin ritmine uyduğunuz zaman ve dersin eğlencesine kapılıp gittiğinizde, üzerinizden bütün stresinizi nasıl attığınıza siz bile şaşıracaksınız.
  • Zayıflamanıza ve fit bir görünüme sahip olmanızı sağlar! Tüm kas gruplarınızı tek bir derste çalıştırabilen ve yüzlerce kalori yakmanızı sağlayan bir egzersiz hayal edin, mükemmel değil mi?
  • Koordinasyonunuzu geliştirir! Koreografilere uyum sağlamaya başladığınız anda ritim gücünüz artar ve vücudunuzda harika koordinasyon gelişimi yakalarsınız.
  • Özgüveninizi arttırır! Adeta parti havasında geçen dersler; sosyalleşmenize, yeni kişilerle tanışmanıza ve bu kişiler ile müzik eşliğinde dans etmenize sebep olur. Ve bunların bütünü zihninizi dinlendirir, dinlenmiş bir zihin sayesinde kendinizi çok daha iyi hissedersiniz. Unutmayın ki, kendinizi ne kadar iyi hissettiğiniz ve öz güveniniz her zaman doğru orantılıdır.
  • Hafızanızı geliştirir! İlerleyen yaşların en büyük sorunlarından biri olan unutkanlık, Zumba koreografilerini akılda tutmak ve egzersiz yaparak uygulamak sayesinde zihninizi dinç tutar ve böylece Alzheimer hastalığına yakalanma riskinizi azaltır.